Bosch GLM50 Pro
Jedná se o laserový dálkoměr [obr. 32], určený pro měření vzdáleností, délek, výšek, odstupů, sklonů a pro výpočet ploch a objemů. Výsledky měření lze přenést pomocí technologie Bluetooth přenést do jiných zařízení s operačním systémem Android nebo iOS.
Přístroj je napájen bateriemi a dodává se s pouzdrem na opasek. Jedná se levnější dostupnou variantu pro každou stavební firmu, či řemeslníka. Pořizovací cena je okolo 4 OOOKč,-. Zařízení a výstupy lze modelovat pomocí aplikace, kterou lze bezplatně nainstalovat na chytrý telefon nebo tablet.
Požadavky na vstup a obsluhu, výstupy
Do přístroje nelze nahrát data, samotné zařízení ani žádné souborové výstupy neprovádí, pouze přenáší digitální informaci, kterou s ním pořídíme, přes funkci Bluetooth do chytrého telefonu. Aplikace v chytrém telefonu poté dokáže exportovat výstup do formátu *.pdf a *.xls pro další využití a práci na počítači. Obsluha přístroje není nijak složitá, na internetu existuje celá řada video návodů, navíc je zařízení dodáváno s manuálem.
Použití v praxi
Toto zařízení [obr. 33] využívám pří své práci poměrně často. Slouží mi především k určení výměr pro přípravu fakturace, nebo pro vytvoření podkladů pro zpracování cenové nabídky, či jen pro kontrolu provedených konstrukcí na stavbě.
Pro pořizování dat a jejich výstup je možné použít aplikaci GLM measure&document, nebo Measuring Master, která vyšla v nedávné době a obsahuje více funkcí, než GLM measure&document. V této práci se zaměříme na aplikaci GML measure&document. Prostředí aplikace je intuitivní a nijak složité na ovládání. Po otevření aplikace se Vám zobrazí seznam projektů [obr. 34].
Kliknutím na křížek vpravo nahoře [obr. 34] vytvoříte nový projekt, do kterého můžete uložit informace o kontaktní osobě, ulici, město a PSČ. Po uložení se Vám projekt automaticky otevře. Do projektu můžete přidávat fotografie a měření [obr. 35]. Do každé fotografie lze přidávat měření [obr. 36] délky, plochy a úhlu, každé měření je možné pojmenovat pro větší přehlednost. Geometrické údaje se dají vkládat ručně, nebo pomocí dálkoměru, který se dá ovládat přes aplikaci.
Jednotlivé fotografie s měřením lze sdílet přes email. V seznamu fotografií můžeme sdílet buď pouze měření ve formátu *.xls, nebo projekt (pouze fotografie s měřením) ve formátu *.pdf a nebo obojí [obr. 37].
Zhodnocení a využití
Výhody tohoto přístroje ve srovnání s ručním zaměřováním:
- Rychlost zaměřování
- Není třeba dvou pracovníků
- Není třeba papírových výkresů
- Snadná práce s aplikací a propojení s chytrým telefonem s platformou iOS nebo Android (intuitivní ovládání)
- Výstupy v *.pdf a *.xls
- Cenově dostupný, cca 4 OOOKč,-
Nevýhody tohoto přístroje ve srovnání s ručním zaměřováním:
- Dosah pouze 50m
- Chybí optika pro zaměření na velké vzdálenosti
Využití tento přístroj nalezne ve fázi přípravné, realizační a kontrolní v následujících etapách:
- Zpracování projektové dokumentace – zaměření
- Zjištění výměr – měření
- Zemní práce – výměry výkopu
- Kontrola geometrické přesnosti – půdorysná poloha konstrukcí, vzdálenost protilehlých
- konstrukcí, rozměry stavebních otvorů
Tento laserový ruční dálkoměr s možností propojení s chytrým telefonem nebo tabletem je vhodným doplňkem pro každého, kdo potřebuje provést rychlé zaměření bez papíru, tužky a metru. Neměl by chybět ve výbavě řemeslníků, stavbyvedoucích a mistrů.
[ngg src=“galleries“ ids=“3″ display=“basic_thumbnail“]
0 komentářů