QucikMark Layout QML800

Celým názvem Quick Mark Layout, je přístroj, který slouží k vytyčování bodů v ploše. Toto zařízení zatím není na českém trhu, tudíž jsem si jej zapůjčil z Německa pro studijní účely. Přístroj se skládá ze dvou laserových věží a tabletu, s kterým věže komunikují přes Wi-Fi připojení. Zařízení funguje na principu protínání laserových paprsků. Přístroj je nejprve nutné kalibrovat. Přiložený tablet Vás provede krok po kroku kalibrací. Pro tu budete potřebovat dva pevné body, nejlépe geodetické alespoň 7m vzdálené. Laserové věže postavíme na přiložené stativy minimálně 7m od sebe a zapneme, přístroje se začnou ihned vyhledávat. Poté musíme nastavit kontrolní body (nejlépe geodetické), na každý bod zacílíme ručně pomocí tabletu [obr. 18] a uložíme. Přístroj vyžaduje ruční zaměření vzdálenosti mezi kontrolními body pro kontrolu, pokud změřená vzdálenost odpovídá té, kterou uvádí přístroj, nastavení uložíme a můžeme začít vytyčovat.

Na přiloženém tabletu můžeme začít označovat jednotlivé body. Věže se začnou sami otáčet, pokud lasery blikají, věže se stále otáčejí, když se paprsky ustálí a neblikají, znamená to, že protnutí nám ukazuje požadovaný bod. Takto si vyznačíme všechny potřebné body.

Požadavky na vstup a obsluhu, výstupy 

Pro správné fungování přístroje je nutné mít zdrojové soubory ve formátu *.dwg nebo *.dxf, jiné formáty zařízení nepodporuje. Tablet po otevření souboru umožňuje vypnutí vrstev výkresu, což je velmi výhodné, pokud dostanete komplexní výkres se všemi profesemi, ty většinou bývají velmi nepřehledné.

Obsluha přístroje není nijak složitá. Každý, kdo umí zacházet s tabletem nebo chytrým telefonem, obsluhu přístroje zvládne. Pro zkušeného mistra, či stavbyvedoucího to není problém. 

Digitální výstup tento přístroj nemá a neposkytuje. Nicméně jako analogový výstup můžeme uvažovat jednotlivé body. Výrobce uvádí rychlost vytyčování 225 bodů za 2 hodiny, což je 1,8 bodu za minutu.

První použití v České republice na stavbě

V rámci praktické části diplomové práce jsem přístroj vyzkoušel na stavbě, kterou mi zajistil vedoucí práce pan Synek. Jedná se o stavbu: Dostavba bloku v ulici Osadní/Dělnická, obytný soubor Zelený dvůr, Praha 7 – Holešovice. Konkrétně se jednalo o budovu A, 3. nadzemní podlaží.

Pro vytyčování jsem si vybral jednu bytovou jednotku. Příprava mi trvala 27 minut, přístroj jsem kalibroval poprvé a sám, v instruktážních videích jsou obvykle 2 lidé, kteří přístroj obsluhují.

Body jsem vytyčil sám během 23 min, což je zhruba 0,7 bodu za minutu. Vytyčování probíhalo i ručně, což zajistilo vedení stavby. Vytyčovací četa se skládala ze dvou lidí, kteří měli k dispozici výkres podlaží, svinovací metr, úhelník a lajnovací šňůru s křídovým práškem. Tato četa vytyčila příčky v této bytové jednotce za 15 minut při stejném počtu bodů.

Zhodnocení a využití

Vytyčovací četa byla rychlejší, než já se zapůjčeným přístrojem. Na základě vlastního odhadu mohu konstatovat, že pokud by toto zařízení obsluhovali dva lidé, kteří přístroj nepoužívají prvně, je možné dosáhnout rychlosti vytyčování, jaké udává výrobce.

Během vytyčování jsme došli ke skutečnosti, že v určitých místech jsou body od QML800 o pár centimetrů vzdálené od bodů vytyčených četou ze stavby. Tento rozdíl přikládám tomu, že jsem přístroj používal poprvé, bez dalšího pracovníka, dále tento rozdíl mohli zapříčinit odchylky v provedených konstrukcích a také to, že četa nerozměřuje přesně na rozměry ve výkrese, ale podle vlastní potřeby.

Výhody tohoto přístroje ve srovnání s ručním vytyčováním:

  • Rychlost vytyčování jednotlivých bodů
  • Není třeba dvou pracovníků
  • Není třeba papírových výkresů
  • Snadná práce s tabletem (intuitivní ovládání)

Nevýhody tohoto přístroje ve srovnání s ručním vytyčováním:

  • Vysoká pořizovací cena
  • V případě překážky nezobrazení bodu 

Využití tento přístroj nalezne ve fázi realizační, v následujících etapách:

  • Spodní stavba – vytyčování stěn
  • Vrchní stavba – vytyčování stěn
  • Provádění příček a rozvodů instalací – vytyčování příček a tras rozvodů TZB
  • Provádění podlah a kompletace povrchů – provádění dlažby
  • Kontrola geometrické přesnosti – celková rovinnost povrchu, půdorysná poloha konstrukcí 

Potenciál tohoto přístroje nebude pouze ve vytyčování příček, jeho uplatnění je možné i pro vytyčování tras vedení TZB a dalších konstrukcí. Toto zařízení je vhodné do velkých obytných prostor, halových prostor, už jen z toho důvodu, že minimální vzdálenost mezi laserovými věžemi musí být 7 metrů. Přístroj je vhodné použít v době, kdy už jsou stropy odstojkovány, pokud tedy stavba provádí stropy monolitické. V rukou šikovného stavaře je tato technologie dobrou pomůckou při práci.           

Těším se na Vaše dotazy, připomínky a jakékoliv nápady.

[ngg src=“galleries“ ids=“1″ display=“basic_thumbnail“]

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder