3D Disto
Robotický dálkoměr 3D Disto [obr. 25], který vyrábí společnost Leica, je velmi užitečný nástroj, který by měl být na každé stavbě. Měl jsem tu možnost nechat si tento přístroj předvést společností Gefos, která jej vlastní. Bohužel jsem jej nemohl vyzkoušet na stavbě.
Sada obsahuje Leica 3D DISTO, ovládací jednotku s displejem (tablet), dálkové ovládání RM100, USB flash stick, samolepící cílové značky, pravítko (pro ofsety), nabíječka pro 3D DISTO a pro ovládací jednotku, 2 USB kabely, síťový kabel, CD.
Tento přístroj umožňuje jednoduché a přesné měření ve 3D a průběžné kreslení linií situace během měření na ovládacím tabletu nebo notebooku [obr. 26]. Jedná se o „one man“ systém, který nepotřebuje dalšího člověka. Zařízení se ovládá pomocí tabletu s platformou Windows nebo notebooku, včetně cílení. Jiné platformy nejsou podporovány.
3D Disto může měřit až na vzdálenost 50m bez hranolu a dokáže pomocí funkce skenování měřit automaticky bod za bodem s předem definovaným intervalem. Přístroj dokáže zaměřit šikmé, zakřivené nebo kulaté prostory. Poskytuje také možnost fotodokumentace jednotlivých bodů a funkce zpětné projekce, nebo vytyčování. Zařízení umožňuje změnu stanoviska k dalšímu měření nebo projekci, stačí zaměřit dva kontrolní body, které jsou viditelné z obou stanovišť.
Požadavky na vstup a obsluhu, výstupy
Data, která lze nahrát do přístroje musí být uloženy ve formátu *.dwg, *.dxf, nebo *.csv. Z toho vyplývá, že se jedná o výkresy pro vytyčování, pro funkci projekce. Bohužel dodávaný software neumí pracovat s vrstvami výkresu, je tedy nutné data, která chcete promítat předem vyfiltrovat.
Obsluha tohoto přístroje není nijak složitá. Zařízení se ovládá pomocí tabletu nebo notebooku s platformou Windows, na kterou nainstalujete software, který je součástí dodávky. Prostředí aplikace je intuitivní a jednoduché [obr. 27]. K dispozici má uživatel 18 návodů pro různé funkce využitelné na stavbě.
Výstupy, které toto zařízení může poskytnout pro další zpracování je hned v několika formátech a ty jsou *.dxf, *.dwg, *.txt, *.csv, *.jpg. Tyto formáty, především první dva lze importovat do programů pro vytváření 3D modelů budov, jako je například Autodesk Revit. Přístroj je vybaven fotoaparátem, takže k měřeným bodům lze ihned pořídit fotografii.
Předvedení přístroje
Zařízení mi bylo předvedeno přímo v prostorách společnosti Gefos, která spolupracuje se společnosti Leica. Přístroj byl propojený s notebookem, přes který jsme ho ovládali. Byly mi předvedeny základní funkce, mezi které patří základní měření, skenování místností a promítání bodů. Dále mi byla poskytnuta data z několika měření, v této práci si ukážeme jednoduché zaměření fasády s exportem přímo do programu Autodesk Revit.
První výstup, který přístroj dokáže je forma fotografií [obr. 28a, 28b, 28c]. Pro představu zde uvedu pár obrázků pořízených zařízením. Vzhledem k tomu, že přístroj uloží fotografii ke každému bodu, nebudeme uvádět všechny.
Poté, co je fasáda zaměřena, můžeme data exportovat do formátu *.dxf nebo *.dwg. Takto pořízená data lze uložit pro práci ve 2D nebo ve 3D. Data exportována do formátu *.dxf pro práci ve 2D můžeme otevřít například v programu Autodesk AutoCAD, nicméně pro náš případ je provedení ve 2D trochu nepřehledné [obr. 29a, 29b].
Informace uložené pro práci ve 3D lze importovat okamžitě do Autodesk Revit [obr. 30a, 30b] přes funkci Importovat CAD [obr. 30c], která je na pásu karet pod kartou Vložit, kde je můžeme například použít v již vytvořeném modelu a dále je upravovat, nebo je opět můžeme otevřít v Autodesk AutoCAD [obr. 31a, 31b, 31c].
Zhodnocení a využití
Výhody tohoto přístroje ve srovnání s ručním zaměřováním:
- Rychlost zaměřování jednotlivých bodů
- Není třeba dvou pracovníků
- Není třeba papírových výkresů
- Snadná práce s tabletem (intuitivní ovládání)
- Výstupy ve 3D
Nevýhody tohoto přístroje ve srovnání s ručním zaměřováním:
- Vysoká pořizovací cena
- Dosah pouze 50m
- Spíše pro použití v interiéru
Využití tento přístroj nalezne ve fázi přípravné, realizační a kontrolní v následujících etapách:
- Zpracování projektové dokumentace – zaměření
- Zjištění výměr – měření
- Vytvoření digitálního modelu – skenování
- Zemní práce – výměry výkopu, vytyčování
- Spodní stavba – vytyčování stěn a otvorů
- Vrchní stavba – vytyčování stěn a otvorů
- Provádění příček a rozvodů instalací – vytyčování příček a tras rozvodů TZB
- Provádění podlah a kompletace povrchů – provádění potěrů a mazanin, dlažby a obkladů
- Kontrola geometrické přesnosti
Robotické dálkoměry naleznou uplatnění skoro na každé stavbě, vzhledem k počtu funkcí, kterými disponují, postupně nahradí klasické nivelační přístroje a poslouží jako potenciální náhrada totálních stanic, které vyžadují obsluhu zkušeným geodetem. Zařízení není nijak složité na ovládání, zvládne jej obsluhovat stavbyvedoucí, nebo mistr. Uplatnění najdeme z převážné části v interiéru, nicméně použití v exteriéru není vyloučené. Tento přístroj je ideální pro jednoduchou digitalizaci geometrických tvarů a konstrukcí pro další využití při práci na počítači. Robotické dálkoměry naleznou využití i jinde, než ve stavebnictví. Díky tomu, že dokáží pořizovat modely ve 3D, usnadní výrobu pomocí 3D tisku a CNC obráběcích strojů.
Těším se na Vaše dotazy, připomínky a jakékoliv nápady.
[ngg src=“galleries“ ids=“2″ display=“basic_thumbnail“]
0 komentářů